09146747227
ساعات تماس : 9 صبح الی 8 عصر

کولر گازی

کولر گازی ( اسپیلت )

کولرگازی های خانگی که در ابتدا تنها برای خنک کردن اختراع شده بودند بعدها در فرایند پیشرفت و تکمیل شدن قرار گرفته و در بعضی از مدل ها همزمان با وظیفه سرمایشی ،گرمایش و تصفیه هوای داخلی ساختمان را نیز عهده دار شدند ؛ و هر روز به سمت هوشمندتر شدن و کمتر شدن میزان انرژی مصرفی در مدل های به روزتر این سیستم ها هستیم . هر چند که در دسته ی دستگاه تهویه مطبوع قرار می گیرند اما در عمل صرفا دمای داخل منزل ، رطوبت و حذف آلودگی های فیزیکی مثل ذرات ریز معلق در هوا و نیز آلودگی های شیمیایی مثل دود سیگار در محدوده وظایف تعریف شده نسبت به تکنولوژی ، ساختار و مدل دستگاه اسپیلت است . بیش از یک قرن از ساخت اولین کولر می گذره و همچنان این سیستم در حال تکمیل شدن هست.

ساختار کلی کولر گازی

کولر گازی با توجه به نوع آن از چند قسمت تشکیل شده که به طور کلی می توانیم آن را به به سه قسمت تقسیم  کرد : که تشکیل شده از پنل داخلی ، پنل خارج از ساختمان ( موتور کمپرسور ، کندانسور ) و لوله مسی . در ادامه نوشتار این مقاله به انواع آن اشاره خواهیم کرد .

 

قیمت کولر گازی

قیمت کولر گازی تابع شرایط مختلفی است منجمله

برند : بعضی از شرکت ها به خاطر داشتن ارزش برند ، قیمت بالاتری را نسبت به برخی دیگر ارائه می دهند.

نوآوری : شرکت ها با دست زدن به نو آوری ها شرایط رقابتی ایجاد کرده و قیمت بالاتر پیشنهاد می دند

کیفیت قطعات : بطبع هرچه کیفیت قطعات مورد استفاده در کولر گازی بیشتر باشد ، می بایست انتظار قیمت بیشتری را داشته باشیدو

خدمات پس از فروش : شرکتی که خدمات پس از فروش نداره پس قیمت پایین تری داره

موجودیت : چون در زمینه کولر گازی وارد کننده هستیم بنابراین در بعضی از زمان های سال که خواهن محصول زیاد است ، کمبود یا بیش از نیاز بودن آن در بازار باعث نوسانات قیمتی می شود.

 

انواع کولر گازی اسپیلت

کولر گازی یک تکه یا پنجره‌ای :

تمامی اجزای این کولر در یک یونیت قرار گرفته و برای نصب و استفاده از آن فقط نیاز به یک پنجره دارید که بخشی از دستگاه در داخل ساختمان و بخشی دیگر به سمت بیرون خواهد بود .

قسمت های تشکیل دهنده این نوع کولر گازی شامل :

موتور فن ،  تبخیر کننده یا اپراتور ،  پنل کولر  ، کویل های برودت ، فن دمنده ، کمپرسور ،  کندانسور ، فن پروپلر

نحوه عملکرد کولر گازی پنجره ای :

برای اینکه سیستم بتواند به صورت اتومات روشن و خاموش گردد از یک ترموستات برای دریافت و کنترل درجه حرارت جریان هوای برگشتی به سیستم استفاده می شود. در صورتی که هوای دریافتی از محیط (هوای برگشتی) به درجه حرارت دلخواه رسیده باشد کمپرسور استاپ می کند.

جریان هوای محیط با استفاده فن بکوارد  به داخل سیستم کشیده می شود. با عبور جریان هوا از فیلترها و سپس کویل های برودتی، درجه حرارت، رطوبت و آلاینده های آن کاهش یافته و سپس به محیط برگردانده می شود. البته بخشی از جریان هوای محیط خارجی نیز با این جریان های هوایی میکس شده و به محیط تهویه مطبوع می بخشد. فیلترها، علاوه بر پاکسازی جریان هوای محیط، از نشستن ذرات آلاینده روی کویل های برودتی نیز پیشگیری کرده و عمر مفید سیستم و راندمان خنک سازی آن را نیز ارتقا می بخشند. از این رو، بهتر است هر چند وقت یک بار آن ها را شست و شو یا در صورت نیاز تعویض نمایید.

مزایای کولر گازی پنجره ای :

هزینه پایین – بهره وری در مصرف انرژی – عدم وجود محدودیت های نصب – یک کولر، برای تمام فصول – نصب آسان

 

 

 

کولر گازی دو تکه (اسپلیت)

 

 

 

 

 

کولر گازی پرتابل (قابل حمل)

کولر گازی پرتابل همانطور که از نامش پیداست قابل جابه جایی می باشد و همین دلیل نیز در سایز کوچک تر به نسبت به انواع دیگر اسپیلت ها ساخته شده و برای استفاده در محیط های کوچک طراحی شده و ظرفیت برودتی و حرارتی پایین تری دارند .

در این سیستم لوله خرطوبی جهت خروج گرمای گرفته شده از دستگاه به بیرون تعبیه شده که می توان به دودکش وصل کرد .

موقع استفاده از سیستم گرمایش دستگاه نیازی به استفاده از لوله خرطومی نیست چرا که این دستگاه از هیتر جهت ایجاد گرما استفاده می کنید .

 

 

 

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده تفاوت چندانی با اسپیلت های دیواری دو تکه ندارند و صرفا به خاطر ظاهر فیزیکی آنها به این نام شهره شده اند ، معمولا در ظرفیت های بالای 40000 BTU ساخته می شوند و طراحی آنها در دو نوع تک فاز و سه فاز می باشد که در انتخاب آن توسط شما باید به این امر دقت لازم صورت بگیرد. قدرت پرتاب باد و رطوبت زدایی این دستگاه ها زیاد بوده و برای سالن ها و فضاهای بزرگ مثل رستوران و مساجد گزینه مناسبی می باشند .

 

 

کولر گازی بانه ای

کولر گازی بانه ای جزو آن دسته از محصولاتی می باشند که می بایست فقط از فروشگاه های مطمئن خریداری شود ؛ چرا که مشاهده شده افراد سودجو با استفاده از بسته بندی های جدید در خیلی مواقع اقدام به بسته بندی کولر های با توان پایین تر جهت ارائه با توان سرمایشی بالاتر می کنند

و البته جنس اصل به ندرت قابل خریداری می باشد که با قیمت های بازار تفاوت معنا داری ندارد و نهایت احتیاط را برای خرید می  طلبد .پیشنهاد ما استفاده از برندهای مطئن به جای کولر گازی های بانه ای است که دارای خدمات پس از فروش در سراسر ایران است و نسبت به اینکه جنس قاچاق نیست مطمئین می شوید.

 

محاسبه ظرفیت کولر گازی اسپلیت

برای محاسبه ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز در طبقات وسط ساختمان به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و در طبقاتی که بالای آنها پشت بام است بدلیل تابش نور خورشید بر سقف، به ازاء هر متر مربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) در نظر گرفته می شود.

همچنین می توانید برای سهولت بیشتر به جدول محاسبه تقریبی زیر برای تعیین ظرفیت اسپلیت یا کولرگازی مورد نیاز و با رعایت شرایط و مبانی محاسبات عنوان شده زیر مراجعه نمائید؛

توجه توجه : این محاسبه بصورت تقریبی و صرفاً برای آپارتمان مسکونی با شرایط آب و هوایی مانند تهران و با ارتفاع سقف  2/8 متر ، بدون تجمع نفرات و افزایش گرمای نهان و بدون استفاده از روشنایی شدید یا تجهیزات الکتریکی پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه یا ضلع شیشه ای ارائه گردیده است.

برای طبقات دیگر
(m2)
برای واحدهای زیر پشت بام
(m2)
ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت
(BTU)
تا 15تا 129000
تا 22تا 1712000
تا 35تا 2518000
تا 45تا 3424000
تا 64تا 4532000

 

 

 

ملاحظات فنی انتخاب کولر گازی و اسپلیت

حداکثر طول لوله های رابط مسی بین پنل داخلی و کندانسور بیرونی کولر گازی طبق ظرفیت کولر بین 8 تا 50 متر می باشد .

نکته : فاصله زیاد و بیش از اندازه بین پنل داخلی و پنل بیرونی موجب کاهش شدید راندمان خنک کنندگی کولر گازی می گردد.

 

به منظور کاهش موثر مصرف برق کولر گازی یا اسپلیت ها، همیشه دمای آنرا روی 25 درجه سانتیگراد تنظیم نمائید. این عمل باعث خاموش شدن متناوب کمپرسور کولر و کاهش هزینه برق مصرفی شما می گردد.

توجه : در نظر گرفتن محلی برای تخلیه قطرات آب خروجی ( درین ) از پنل داخلی اسپلیت ها ضروری است.

نگهداری کولر گازی

شستشوی فیلترهای الکترواستاتیک و بوگیر تصفیه هوا تعبیه شده در پنل های داخلی کولر گازی و اسپلیت  از جمله موارد مهم جهت نگهداری کولر گازی و بهبود راندمان خنک کنندگی و کیفیت هوای کولر گازی و اسپلیت است.

با شروع فصل گرما و اوج استفاده از کولر گازی و اسپلیت نسبت به سرویس و شستشوی فیلترها  اقدام نمائید تا بهترین بهره برداری را از کولر گازی و اسپلیت ها برده تادر طول فصل دچار مشکل نشوید.

همچنین با انجام چنین اقداماتی سبب افزایش طول عمر دستگاه خود می شوید.